Naše Himálajské dobrodružství 2013

30.9.-1.11.2013

Čekáme na batohy v Kathmandu na letišti a oni nikde, co teď budeme dělat?? Je skoro půlnoc, jsme poprvé na takovéto cestě, sami s relativně špatnou znalostí cizího jazyka. A to ještě s jistotou nevíme, jak se dostaneme do hotelu, zda ho najdeme a zda emailová rezervace bude platit. Dobrodružství začíná dřív, než jsme si mysleli.
Každopádně návrh Jany na návštěvu Nepálu jako naší svatební cestu jsem přijal s nadšením a při vymýšlení, kam se v Nepálu podívat, jsme tak nějak automaticky začali zjišťovat info o treku kolem Annapurny. Jenomže to bych nesměl být já, abych při pohledu do mapy náš původní záměr lehce neupravil a nevylepšil . Z jedné strany má Annapurna další osmitisícovku Manaslu a z druhé také osmičku Dhaulagiri. Nápad byl na světě, teď ho ještě naplánovat! Máme tedy záměr obejít tyto tři osmitisícovky v jednom zátahu. Jenomže nic není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Na trek kolem Manaslu je nutný nepálský průvodce z důvodu průchodu jakési restriktivní zóny a na trek kolem Dhaulagiri je zase potřebné mít stan a kompletní kempovací vybavení, protože se na této cestě prochází cca 5 dní mimo obydlená území. Dokonce je doporučeno vzít si sebou i mačky, kdyby byl ledovec, přes který se jde, jinak neschůdný. To bude zase váha! Cesta je naplánovaná na cca 26 dní pochodu + nutná rezerva na vyřízení papírů a také čas na návštěvu památek v Kathmandu. Jana kupodivu dostává v práci 5 týdnů volna, tak se do toho můžeme pustit. Se zajištěním průvodce a veškerých povolení na Manaslu nám pomáhá kamarád z Čedoku a na nás už je jen zajistit si ubytování v Kathmandu, což spravila jednoduchá webová rezervace, která kupodivu proběhla celkem v pohodě, jen jsme zvědaví, jak to dopadne na místě.

Přechod Orlických hor (2013)

6.-7.7.2013

Tento výlet začal docela nenápadně, kdy jsme byli s Janou pozváni naší kamarádkou Zuzkou do Třebechovic pod Orebem na víkendovou návštěvu, kdy bylo v plánu navštívit některé památky a přírodní zajímavosti Královéhradeckého kraje. Plán byl takový, že budeme jezdit na kole, proto jsem se na to docela těšil. Ovšem k naší smůle Zuzka onemocněla krátce před plánovaným víkendem, proto jsme s Janou začali přemýšlet, co s časem, který jsme měli rezervovaný na tuto návštěvu, a protože jsme na kolech měli také navštívit úpatí Orlických hor, myšlenka byla na světě. V Orlických horách jsem s rodiči strávil každou zimu na lyžích, ale už je to tak dávno, že jsem si z toho moc nepamatoval a hlavně mě lákalo Orlické hory poznat v létě. Jsou to malé hory, tak jsme si cestu prodloužili ještě o návštěvu Jiráskovy chaty u Dobrošova a Pekla na řece Olešence, abychom měli ty dva dny co dělat.

Brdským hřebenem do Lochovic (2013)

1.5.2013

Na 1. máj předpověď počasí slibovala celkem pěkný polojasný den mezi dešťovými dny, a proto jsme se rozhodli, že si uděláme pěkný výlet opět do Brd, které nás od posledního výletu láká více poznávat.

Start byl jasný, opět v Dobříši na nádraží, ale přemýšlel jsem, kudy se vydat dál. Cest se nabízelo hned několik. Nakonec mě zaujala hřebenová cesta přes rozhlednu na Studeném vrchu a Plešivec do Lochovic a vlakem zpět domů.

Po sněhových nadílkách, které i v naší kotlině vydrželi docela dlouho, najednou vysvitlo slunce, výrazně se oteplilo a tak jsme našli volný den a vyrazili s Janou na letošní první procházku. Počasí slibovalo téměř jasno a vzhledem k tomu, že mě brácha nakazil Brdským bacilem, jsem naplánoval výlet právě do těchto končin. Cíl byl celkem jednoduchý, dojet vlakem na Dobříš a odtud pěšky až domu přes Brdský hřeben.Ranní výhledy z vlaku podpořené sluncem a modrou oblohou slibovali krásný zážitek.

Aktuality

 • Nový cestopis

  29.8.2016
  Právě jsme se vrátili z cesty Balkánem od Bosny po Makedonii. V nejbližších týdnech spracujeme nasbíraný materiál a nachystáme reportáž. Během zimy se můžete těšit i na besedu.

   

 • Nový cestopis

  9.2.2016
  Připravujeme cestopis z přechodu Korsické GR20 a celkové návštěvě tohoto ostrova.

   

Besedy

 • Beseda o Rumunsku 22.3.2016
  Beseda o Rumunsku 22.3.2016

  Zveme Vás na další z řad cestovatelských besed, tentokrát bude příjemné vyprávění Romana Ulče o cestě do Rumunska.

Nahoru