Vysoké Tatry - Orlí stezka 2015

27.-30.8.2015

Pozvání od Janina kolegy z práce na společný výlet do Tater se záměrem projít Orlí stezku vítám s nadšením, protože když jsme před 6ti lety šli přechod těchto hor, tuto část hřebene jsme vynechali, protože se Janě zdál příliš náročný. A dnes sama přichází s tímto návrhem! Orlí stezka je nejnáročnější veřejně přístupná cesta ve Vysokých Tatrách, opředená různými mýty o extremně exponovaném terénu s hlubokými srázy a báchorkami, jak se tam slabší jedinci „kousnou“ a blokují místa zajištěná řetězy.
Aby byla naše skupina kompletní, připojujeme se k dalším dvěma kamarádům Janina kolegy a v celkovém počtu 5ti lidí vyrážíme z Ostravy směr polská část Tater. Auto necháváme na parkovišti u městečka Tatranská Javorina. Přijíždíme sem v pozdním odpoledni, proto náš výstup k chatě Pięciu Stawów Polskich jdeme proti proudu všech vracejících se lidí od Morského oka. Kluci nasazují svižné tempo, což je pro nás s Janou příjemné, tak nám celkem nezajímavá cesta utíká rychle. U chaty Pięciu Stawów Polskich je jako obvykle obrovské množství lidí. Chata je na přenocování tradičně beznadějně plná, ale naše zkušenosti nám říkají, že není problém spát venku na zápraží. Zabíráme si pěkný plácek a relaxujeme u dobrého jídla. Snažíme se jít brzo spát, ráno nás čeká brzké vstávání, abychom byli na hřebeni co nejdříve a pokud možno skoro sami.

Vánoční Norimberk 2015

19. 12. 2015

Možná vás také občas před Vánoci napadne, že doma není vždy ta správná vánoční atmosféra a že byste ji chtěli zažít někde jinde. A protože jsme věděli, že Norimberk je se svými vánočními trhy v čase adventu krásný, využíváme volného víkendu před Štědrým dnem a vyrážíme se tam podívat. Je to kousek od Prahy, tak není co řešit.
Za slabé 3hodinky dorážíme před devátou hodinou na místo a parkujeme v parkovacím domě Sebalder Höfe v ulici Laufertormauer za rozumných 6 Eur, v dochozí patnáctiminutové vzdálenosti od centra. Na centrálním náměstí jsme opravdu brzo, vše se teprve probouzí a mezi řadami stánků je liduprázdno. V poklidu tedy procházíme trhem a postupně přecházíme z jednoho náměstí na druhé. Návštěvníků postupně přibývá. Nad centrem města ční norimberský hrad, kam se pomalu šplháme, abychom se mohli pokochat pohledem na celé centrum tohoto města. Je opravdu co obdivovat.

Velikonoce v Holandsku 2015

Velikonoce v Holandsku

4. – 6. 4. 2015

Miluju jarní cibuloviny – narcisy, tulipány, krokusy a hlavně hyacinty, takže rozkvetlý květinový park Keukenhof je pro mě něco jako splněný sen. A to, že jsem tam už jednou byla, spíš umocnilo mou touhu tam vyrazit opět. Stačí přemluvit ty správné lidi, najít vhodnou příležitost a je to, jedeme! Pokud se ptáte, co že je ta vhodná příležitost, odpověď zní „seznamovací víkend“ před plánovanou expedicí Turecko. Myslím, že Roman, Jana a moje kamarádka Lucka se poznali (a sedli si) naprosto skvěle, tedy jak uvidíte za chvíli,… Připoutejte se, prosím, vyrážíme do moderního Haagu ozvláštněného Madurodamem – miniaturní verzí Nizozemska, dále pak do starosvětského přímořského Scheweningenu, stejně jako do romantického Delftu, sýrem vonící Goudy a větrem poháněného Kinderdijku s jeho větrnými mlýny.

9. – 11. 10. 2015
Už při jarní cestě domů z Holandska jsme vymysleli další destinaci, kam bychom se chtěli příště podívat. Byla to Belgie, země ne příliš vzdálená (tudíž pro prodloužený víkend autem zcela ideální), ale pro nás zajímavá (belgické pralinky, Brusel se svým Atomiem, historická města Gent a Bruggy,…) a s jednou příjemnou skutečností navíc - bydlí zde Lucčina sestřenice Marcela, u které jsme mohli hlavy složit. Já jsem si od samého začátku pohrávala s myšlenkou spojit tento výlet i s návštěvou Lucemburku a národního parku Hautes Fagnes, ale jak se říká, nepředbíhejme,…

Předsilvestrovské Krkonoše 2015

29. – 31. 12. 2015

I tento rok jsme mezi Vánoci a Novým rokem využili povinných dovolených a energie nahromaděné nadměrnou konzumací cukroví a vyrazili na tradiční (tradice započala teprve vloni, ale všechny začátky jsou těžké) přechod zimních Krkonoš. Oproti minulé výpravě se naše řady rozrostly o mého bráchu Martina a kamarádku Lucku, takže jsme vytvořili identickou sestavu z expedice Turecko. Kompletního plánování se dle očekávání ujal Roman, který vymyslel zhruba 60 km přechod Krkonoš z polské obce Jakuzsyce přes Sněžné Jámy, pramen Labe, Špindlerovku, Polední kameny, cestu Česko-Polského přátelství, Luční boudu, Výrovku a Tetřeví boudy Černým Dolem do Dolního Dvora a Vrchlabí. Spát jsme měli na Labské a Dvorské boudě. Teď už jen stačilo objednat krásné počasí a vyrazit!

Expedice Turecko 2015

aneb jak se může zvrhnout prodloužený víkend v Istanbulu…

Plán zněl jasně. Lucka bude koncem května pracovně v Istanbulu, přiletím s ní o pár dní dřív a užijeme si klasický prodloužený víkend v ruchu velkoměsta. Jenže pak se do toho vložil Roman a vše bylo jinak. Naštěstí… Z víkendu se stalo 17 dní, letadlo vystřídalo offroadové auto a ze dvou holek v hostelu se vylouplo pět lidí na cestách, jejichž jediným domovem bude Toyota Land Cruiser.
Náš výlet „na pohodu“ z nepochopitelných důvodů od začátku budil u většiny lidí obavy. Člověk by se skoro začal bát, když před odjezdem už po desáté slyšel „Užijte si to a hlavně se nám vraťte!“. Nevadí, vyrážíme! Lucka, Jana, Roman, Martin a já.

Aktuality

 • Nový cestopis

  29.8.2016
  Právě jsme se vrátili z cesty Balkánem od Bosny po Makedonii. V nejbližších týdnech spracujeme nasbíraný materiál a nachystáme reportáž. Během zimy se můžete těšit i na besedu.

   

 • Nový cestopis

  9.2.2016
  Připravujeme cestopis z přechodu Korsické GR20 a celkové návštěvě tohoto ostrova.

   

Besedy

 • Beseda o Rumunsku 22.3.2016
  Beseda o Rumunsku 22.3.2016

  Zveme Vás na další z řad cestovatelských besed, tentokrát bude příjemné vyprávění Romana Ulče o cestě do Rumunska.

Nahoru