Expedice Balkán 2016

aneb miny ani albánské silnice nás nezastaví
13. – 28. 8. 2016

Ono se řekne „Pojedeme na Balkán!“, ale co si pod tím vlastně představit? Ta oblast v člověku (převážně vlivem neznalosti) evokuje představu krásných, ale ekonomicky zaostalých a nebezpečných zemí. Když jsem se nad tím chvíli zamyslela, uvědomila jsem si, že je ani všechny nedokážu vyjmenovat. Takže sečteno, podtrženo, Balkán je pro naši Tureckem ostřílenou pětici ideální volba, protože jsou to státy nesešněrované zákazy, vonící dobrodružstvím a přímo vybízející k vyvracení předsudků! Teď už stačí dokonalý plán (zajistí Roman), šikovný řidič (zase Roman), prvotřídní zásobování (ještě, že máme Janu), kvalitní fotograf (osvědčená Lucka), šikovný dokumentarista (pochopitelně já), vrchní bavič (kdo jiný, než Martin) a spolehlivý vůz (no přeci Toyota Land Cruiser), a můžeme vyrazit!

Alpy - Totes Gebirge 2016

11.-13.9.2016

Hned po návratu z našeho výletu Balkánem volám sestřence, jestli platí za 2 týdny návštěva pohoří Severní Velebit v Chorvatsku, kam nás chtěla vytáhnout již na jaře, ale nakonec jela s námi na Fatru a do Tater. Jojo platí, ujišťuje mě, ale prý to ještě musí prověřit u kamarádky, která má jet s námi, a hlavně musí naplánovat cestu kudy pohoří projít. Nakonec se to její kamarádce nehodí, jak už to tak bývá, a při společném plánování trasy docházíme k závěru, že jet na Severní Velebit na 4 dny je zbytečně málo. Když už pojedeme těch 1000 km, tak projdeme celé pohoří a ne jen jeho severní část, a taky se třeba vykoupeme v moři, když už na něj budeme pořád koukat z hor. Proto Chorvatsko škrtáme, a to i z toho důvodu, že jsme tam letos už 3x byli a říkáme si, že si taky trochu od těch dalekých cest odpočineme, vždyť to nejsou ještě ani dva týdny, co jsme se vrátili z náročné „expedice“ po Balkánu. Jenomže sestřenka škemrá, že by někam chtěla vyrazit, že letos skoro nikde nebyla a že už má vzatou dovolenou. Jen tak jsem utrousil, že mám už 3 roky naplánovanou návštěvu Alp a ona se toho hned chytla jak,… víte co.

Chorvatsko trochu jinak 2016

15. – 18. 7. 2016

Autem k moři do Chorvatska na 4 dny? Nezbláznili jste se? Tak asi takové komentáře jsme si vyslechli, když jsme své okolí informovali o plánované cestě na jih. O tom, že jsme se pomátli, slýcháme ostatně v posledních letech nějak často. Ale to ostatní nevědí, že nás lákají hlavně hory a nějaké to koupání je až na druhém místě. Nehledě na to, že na Istrii dojedeme za pouhých 10 hodin. Spát a vařit budeme v kempu s výhledem na moře a Rijeku a v zádech se nám budou majestátně tyčit téměř dvoutisícové vrcholky národních parků Učka a Risnjak. To zní nádherně, ne?

Česko-Saské Švýcarsko 2016

25. – 28. 3. 2016
Rok se s rokem sešel, zase byly Velikonoce a my chtěli opět využít pár dní volna k poznávání přírodních krás. Volba padla na Česko-Saské Švýcarsko, a tak jsme se mohli těšit na slavné Hřensko se Sokolím hnízdem, krásné Jetřichovické vyhlídky, dech beroucí skály Schrammsteine, lázeňské městečko Bad Schandau či majestátní pevnost Königstein.
Původní Romanův plán počítal se 4 denním přechodem ze Saska do Čech a s bivakováním ve volné přírodě. Avšak k velké lítosti našeho dvorního organizátora (a mé znatelné úlevě) tato myšlenka nedošla naplnění. I Roman musel uznat, že pro dubnové spaní pod širákem potřebuji pořádný spacák, který ale nevlastním. Následně selhala i varianta počítající s přespáváním v levných penzionech, protože na německé straně hranic byla v dané lokalitě příhodná pouze jedna jediná ubytovna, která byla tou dobou bohužel plně obsazena. No a tak jsme na 4 dny skončili v penzionu v Jetřichovicích, který nám až na drobné mouchy poskytl příjemné zázemí.

22.-28.5.2016 

        Přijíždíme autem do Ružomberoku a hledáme vhodné místo k týdennímu parkování, aby bylo zároveň blízko u výchozího místa turistických značek. Ovšem jednosměrky a zákazy v centru města nás pořád vedou někam jinam, až se z toho všeho ocitneme tak nějak mimoděk na pěší zóně. Je neděle poledne a moc lidí tady naštěstí není, město působí trochu ospale, stejně jako posádka auta po dlouhé cestě. Vyrážíme ve složení sestřenice Monika, kamarádka Lucka, manželka Jana a moje maličkost Roman.

Aktuality

 • Nový cestopis

  29.8.2016
  Právě jsme se vrátili z cesty Balkánem od Bosny po Makedonii. V nejbližších týdnech spracujeme nasbíraný materiál a nachystáme reportáž. Během zimy se můžete těšit i na besedu.

   

 • Nový cestopis

  9.2.2016
  Připravujeme cestopis z přechodu Korsické GR20 a celkové návštěvě tohoto ostrova.

   

Besedy

 • Beseda o Rumunsku 22.3.2016
  Beseda o Rumunsku 22.3.2016

  Zveme Vás na další z řad cestovatelských besed, tentokrát bude příjemné vyprávění Romana Ulče o cestě do Rumunska.

Nahoru