aneb miny ani albánské silnice nás nezastaví
13. – 28. 8. 2016

Ono se řekne „Pojedeme na Balkán!“, ale co si pod tím vlastně představit? Ta oblast v člověku (převážně vlivem neznalosti) evokuje představu krásných, ale ekonomicky zaostalých a nebezpečných zemí. Když jsem se nad tím chvíli zamyslela, uvědomila jsem si, že je ani všechny nedokážu vyjmenovat. Takže sečteno, podtrženo, Balkán je pro naši Tureckem ostřílenou pětici ideální volba, protože jsou to státy nesešněrované zákazy, vonící dobrodružstvím a přímo vybízející k vyvracení předsudků! Teď už stačí dokonalý plán (zajistí Roman), šikovný řidič (zase Roman), prvotřídní zásobování (ještě, že máme Janu), kvalitní fotograf (osvědčená Lucka), šikovný dokumentarista (pochopitelně já), vrchní bavič (kdo jiný, než Martin) a spolehlivý vůz (no přeci Toyota Land Cruiser), a můžeme vyrazit!

aneb jak se může zvrhnout prodloužený víkend v Istanbulu…

Plán zněl jasně. Lucka bude koncem května pracovně v Istanbulu, přiletím s ní o pár dní dřív a užijeme si klasický prodloužený víkend v ruchu velkoměsta. Jenže pak se do toho vložil Roman a vše bylo jinak. Naštěstí… Z víkendu se stalo 17 dní, letadlo vystřídalo offroadové auto a ze dvou holek v hostelu se vylouplo pět lidí na cestách, jejichž jediným domovem bude Toyota Land Cruiser.
Náš výlet „na pohodu“ z nepochopitelných důvodů od začátku budil u většiny lidí obavy. Člověk by se skoro začal bát, když před odjezdem už po desáté slyšel „Užijte si to a hlavně se nám vraťte!“. Nevadí, vyrážíme! Lucka, Jana, Roman, Martin a já.

Toyota LandCruiserToyota sprcha

 

 

 

 

 

 

 

 

š věrný společník na expedičních cestách je Toyota Land Cruiser 78. Volba na toto auto padla z několika důvodů, za prvé je nejprostornější ve své kategorii, za druhé je to nejspolehlivější auto a za třetí je to Toyota. Auto je vybavené nezávislým topením, klimatizací, nádržemi na naftu o objemu 180l, nádržemi na vodu o objemu 120l. Dále je vybavené skládacím sprchovým koutem s tekoucí vodu ze sprchy a malou kuchyňkou s dvouplotýnkovým plynovým vařičem a lednicí o objemu cca 25l. Pro případ vyprošťování má auto naviják, který lze použít jak vepředu tak vzadu a zároveň uzávěrky diferenciálu na obou nápravách. Podvozek je zesílený a mírně zvednutý. Auto je postaveno pro 5 lidí, zadní lavice je umístěna tak, aby i na dlouhých cestách posádka sedící vzadu měla dostatek pohodlí a prostoru na nohy. Interier auta je přizpůsoben pro nocleh 2-3lidí, složí se zde postel o rozměru 140x210cm.

Aktuality

 • Nový cestopis

  29.8.2016
  Právě jsme se vrátili z cesty Balkánem od Bosny po Makedonii. V nejbližších týdnech spracujeme nasbíraný materiál a nachystáme reportáž. Během zimy se můžete těšit i na besedu.

   

 • Nový cestopis

  9.2.2016
  Připravujeme cestopis z přechodu Korsické GR20 a celkové návštěvě tohoto ostrova.

   

Besedy

 • Beseda o Rumunsku 22.3.2016
  Beseda o Rumunsku 22.3.2016

  Zveme Vás na další z řad cestovatelských besed, tentokrát bude příjemné vyprávění Romana Ulče o cestě do Rumunska.

Nahoru