Z Braníka do Měchenic 2014

22.11.2014

Již delší dobu jsme chtěli navštívit Chuchelský háj a přilehlé okolí, ale protože samotný háj je malinký, využili jsme malebnosti okolní krajiny a prodloužili si tento výlet přes Radotínské údolí do Černošic, ze kterých nás zlákalo vystoupit k vysílači Cukrák a zakončit cestu v Měchenicích na nádraží.

Celý výlet jsme zahájili v Braníku na nádraží, odkud jsme se dostali přes Vltavu díky mostu Inteligence (Branický most).

Na levém břehu Vltavy vede žlutá turistická značka, která prochází celý Chuchelský háj. Kolem Mariánského pramene cesta stoupá vzhůru k tzv. Zookoutku, kde jsou k vidění zvířata žijící v českých lesích. Protože jsme tuto trasu šli na podzim, nikoho jsme zde nepotkali a mohli si v klidu užít pohled na krásná zvířata. Kousek za Zookoutkem je kostel sv. Jana Nepomuckého, odkud je nádherný výhled na pravý břeh Vltavy od Braníka až po Modřany.

Od kostela se cesta svažuje do údolí Velké Chuchle, kde je k vidění bývalá Pacoldova vápenka. Další naše kroky vedli přes vilovou část Slivence, roviny kolem Řeporyjské rozvodny elektrické energie do Radotínského údolí. V okolí byli také vidět lomy, ať už Hvížďalka nebo Mramorový. Cesta kolem Radotínského potoka je velmi malebná a klidná, místy jsme potkávali zdejší bývalé mlýny. U Kalinova mlýnu cesta uhýbá doleva, směrem na louky a pole mezi Kosoří a Třebotovem. Ač se to moc nezdá, je z těchto míst krásně vidět do okolí. Třebotov jsme jen obešli a přes Kulivou horu jsme sešli opět do údolí, tentokrát do Černošic. Zde se dá sednout na vlak a jet zpět do Prahy, nebo lze přejít ještě jeden kopeček, a to začátek Brdského hřebene. Vzhledem k tomu, že jsme měli dostatek sil a den ještě neskončil, pokračovali jsme z Černošic po žluté turistické značce směrem k Cukráku. Cesta ze začátku kopíruje tok řeky Berounky, prochází zahrádkářskou a chatovou kolonií k pozůstatkům hradu Kazín. Tyto pozůstatky jsou asi dobře ukryté, protože jsme je nenašli. V těchto místech se začínáme strmě zvedat vzhůru na již zmíněný Brdský hřeben. Dálo to trošku zabrat, než jsme vylezli k vysílači Cukrák. Bohužel od něj nejsou žádné výhledy, tak jsme se ani nezastavili a pokračovali jsme dál směrem k Jílovišti. To jsme jen prošli a kousek za ním jsme se napojili na zelenou značku místního značení, která nás zavedla na naše oblíbené místo nad vesnicí Skochovice. Z vyhlídky jsme už jen seběhli krkolomným svahem na silnici k Vltavě, po které jsme došli k Měchenickému železničnímu mostu, za kterým je železniční zastávka Skochovice, ze které nás vlak odvezl zpět domů. Po 29 km jsme byli příjemně unaveni a zároveň rádi za objevení dalších malebných zákoutí v těsné blízkosti Prahy. Ve vlaku nás už napadali tipy na další výlety v blízkém okolí, o kterých vás seznámíme, jakmile je absolvujeme.

napsal: Roman

Související položky (podle značky)

Aktuality

 • Nový cestopis

  29.8.2016
  Právě jsme se vrátili z cesty Balkánem od Bosny po Makedonii. V nejbližších týdnech spracujeme nasbíraný materiál a nachystáme reportáž. Během zimy se můžete těšit i na besedu.

   

 • Nový cestopis

  9.2.2016
  Připravujeme cestopis z přechodu Korsické GR20 a celkové návštěvě tohoto ostrova.

   

Besedy

 • Beseda o Rumunsku 22.3.2016
  Beseda o Rumunsku 22.3.2016

  Zveme Vás na další z řad cestovatelských besed, tentokrát bude příjemné vyprávění Romana Ulče o cestě do Rumunska.

Nahoru